Hogyan csökkentsd a központi írásbeli felvételivel kapcsolatos izgalmadat?
A központi írásbeli felvételire készülsz? Akkor ez egy kihívásokkal teli időszak lehet neked. Ha elönt a pánik vagy túl nagy a stressz, emlékeztesd magad: az eredmény csak egy egyszeri teljesítményről szól, nem a személyedet minősíti!
Hogyan csökkentsd a központi írásbeli felvételivel kapcsolatos izgalmadat?
A Kék Vonal Ifjúsági Tanácsadóinak tippjei:
- Nézz utána időben a legfrissebb infóknak! Ami tavaly működött, az lehet hogy idén már nem úgy van.
- Legyen egy listád arról, hogy mit kell vinned (toll, igazolvány, zsepi, stb.), és legyen minden összekészítve jó előre – ne tedd ki magad felesleges izgalmaknak.
- Egyél! Ne indulj el üres gyomorral, vagy ha reggel nem tudsz enni, akkor legyen nálad tízórai és csoki, magvak, szőlőcukor, üdítő – bármi, ami neked segít!
- Maradj aktív az írásbelit megelőző hetekben is! A mozgás csökkenti a stresszhormonok, és növeli a boldogsághormonok jelenlétét a testedben. Akár otthon is mozoghatsz a szobádban, de ha nincs rá lehetőséged, akkor sétálj, nyújtózz, menj ki minden nap a természetes fényre.
- Akármilyen kevés időd is van a vizsga előtt, próbálj meg eleget aludni, és betartani pár alapszabályt: ugyanabban az időpontban feküdj le minden nap, és ne mobilozz az elalvás előtti egy órában. Segíts a testednek relaxálni.
- Próbálj megtanulni egy pár egyszerű légzésgyakorlatot. Ezek akár a vizsga előtti/alatti percekben is segíthetnek neked megnyugodni.
- A következő napokban egyél kevesebb cukrozott, és több vitaminban dús ételt/italt. Segíts az agyadnak jól teljesíteni azzal, hogy odafigyelsz az étkezésedre!
- Csinálj rendet! Ha körülötted rend van, a lelked is megnyugszik egy kicsit.
- Egyszerre egy feladatot próbálj meg elvégezni, ne kapkodj a sok különböző teszt vagy tanulandó között.
- Fókuszálj arra, hogy az adott témáról tanulj meg a lehető legtöbbet az adott időkereteken belül. Ne legyen olyan téma, amiről semmit sem tudsz – inkább tudj mindenről egy kicsit ahelyett, hogy bizonyos témákat nagyon jól tudsz, másokon pedig akár el is bukhatsz.
- A felvételit megelőző hétvégén próbálj pihenni! Ha pedig jól esne kibeszélned vagy kiírnod magadból a felvételivel kapcsolatos érzéseidet, reményeidet, félelmeidet, akkor tudd, hogy ügyelőink szeretettel várják megkeresésedet telefonon vagy online.
- 40-50 perc tanulás után tarts szünetet, hatékonyabban fog működni az agyad, ha blokkokra osztva tanulsz.
- Ne az utolsó percre hagyd bizonyos kötelező feladatok megoldását, ellenőrzését. Adj magadnak elég időt a saját hibáid vagy hiányosságaid felismerésére és korrigálására.
- Ha nehezen veszed rá magad a tanulásra, írd be a naptáradba ugyanúgy, mint a többi kötelező vagy rutin dolgot, amit csinálsz.
- Akármilyen jól esne most inkább a közösségi médián lógni, próbáld meg a felvételi előtt kevesebbet használni a mobilodat. A túlzott mobilhasználat bizonyítottan növeli a stresszt és negatív hatással van a mentális egészségedre. Most erre az extra stresszre kifejezetten nincs szükséged.
- Próbáld a gondolataidat egy pár pozitív emlékkel befolyásolni: írj le 3 dolgot amiért hálás vagy, vagy gondolj valamire ami biztosan megmosolyogtat. Ezzel tudod növelni az agyadban a szerotonin szintjét, amelytől jobban érzed majd magad és az agyad is jobban tud teljesíteni a vizsgahelyzetben. Igen, a gondolatoknak varázserejük van! 😉
- Énekelj, hallgass zenét, olvass, rajzold ki magadból a feszültséget! Írd le egy papírra azokat az érzéseket, gondolatokat, amik feszültséget váltanak ki belőled. A papírt aztán kidobhatod, összegyűrheted. Próbáld ki, hogy mi az a tevékenység, ami a legjobban enyhíti benned a vizsga előtti feszültséget.
- Igyál természetes, nyugtató hatású teát: kamillát, borsmentát, citromfüvet. Akár illóolajok párologtatásával is kiegészítheted a teázást.
- Ha nagyon nehéz kikapcsolnod a gondolataidat, vagy ha nem tudsz elaludni, próbálj ki egy pár ingyenesen letölthető mindfulness vagy meditációs applikációt. (Ezekkel ér többet használni a mobilodat. 😊)
- Ha pedig jól esne kibeszélni vagy kiírni magadból a felvételivel kapcsolatos érzelmeidet, gondolataidat, keress minket akár hétvégén is!
Nem kell minden tevékenységet megvalósítanod a listán. Kipróbálhatsz néhány más ötletet is, hogy rájöjj, mi működik számodra a legjobban!
A Kék Vonal hasonló témában készült cikkei fiataloknak:
A Kék Vonal mindig itt van, hogy meghallgasson és támogasson téged. Bármikor felveheted a kapcsolatot a velünk! Ha beszélgetnél vagy kérdéseid vannak a témával kapcsolatban, így érsz el minket:
- Ha 24 év alatti vagy, hívd a 116-111-es számot
- Ha 24 év feletti vagy, és aggódsz egy fiatalért, hívd a 116-000-ás számot
- Emailben: regisztrálj a weboldalunkon, és írj az EMIL nevű zárt és biztonságos, anonim levelező rendszerünkben.
- Chaten: regisztrálj a weboldalunkon, és bármely nap 13-21 óra között csetelj akár név nélkül az ügyelőinkkel.
Ha beszélgetni szeretnél, hívj minket! 116-111
Megosztás:
Olvass még többet:
A KVITT csapata egy edukatív kiránduláson vett részt
A Kék Vonal Ifjúsági Tanácsadó Testülete, a KVITT csapata egy edukatív kiránduláson vett részt, aminek középpontjában a fiatalok mentális egészségében rendkívül fontos szerepet játszó pozitív megküzdési stratégiák voltak. Hogy milyen volt ez a hétvége, olvassátok el...
Interjú Flach Richárddal a nem-szuicidális önsértésről
Flach Richárd óvoda- és iskolapszichológus, valamint a Pécsi Tudományegyetem Pszichológia Intézet Doktori Iskola PhD-hallgatója. Érdeklődési és kutatási területe a serdülő- és fiatal felnőttkori krízisek, határhelyzeti események, különös tekintettel az öngyilkosságra...
Anorexia: az egyik legmagasabb halálozású pszichiátriai betegség
Egy olyan korban és társadalomban élünk, ahol a külső megjelenés sokszor talán a legfontosabbnak tűnő érték. Ám ha túlzott mértékben próbálunk megfelelni a jelenlegi szépségideálnak, könnyen elveszíthetjük az egészséges viszonyulást saját testünkhöz. A testképzavar és...
Függőségek
Fontos vagy! - Kamasz krízisek a koronavíruson innen és túl. A Kék Vonal és a dm - Drogrie Markt Magyarország közös kampánya a kamaszok mentális egészségéért. Kiemelt témánk májusban: függőségek. A kampányhoz az illusztrációt készítette: MargarétaLány (Martos Juli)...
Ismerek valakit, aki bántja önmagát
Ha ismersz valakit, aki szándékosan bántja önmagát (pl. vagdossa magát), fontos, hogy megértsd, valószínűleg a barátod egy nagyobb problémával küzd, aminek az önsértés egy része, esetleg így próbálja a lelki fájdalmát kívülre helyezni és elviselni. Légy türelmes vele...
Mi az a bántalmazás?
Szabad beszélni arról, ha bántanak A bántalmazás soha sincs rendben. Sosem a te hibád, ha bántanak téged. Függetlenül attól, hogy min mész éppen keresztül, fontos, hogy elmondd valakinek, mi történik. Van olyan felnőtt, akiben megbízol, és akivel meg tudod osztani,...
Hajléktalanság
A hajléktalanság több, mint pusztán az utcán aludni. Mi az a hajléktalanság? A hajléktalanság az, ha valaki számára nincs egy stabil, biztonságos hely, ahol élni tud. Mindenkinek fontos, hogy legyen egy biztonságos lakhelye. A hajléktalanságba beletartozik az, ha...
Buli és fesztivál kisokos
Itt a nyár, és ezzel együtt itt a buli- és fesztiválszezon is. Összeállítottunk nektek egy kisokost, amelyet megismerve felhőtlenül és tudatosan szórakozhattok. A hasznos tudnivalókat az alkohol, a drogok és a szexualitás témaköreibe gyűjtöttük.Mindent az alkoholról...
A kamaszkor és a férfi test
A férfi testtel rendelkezők kamasz korban olyan új dolgokat tapasztalhatnak, mint mélyebb beszédhang vagy a gyakoribb spontán erekciók. Jó, ha tudod, mire számíts a kamaszkor folyamán. Ebben a cikkben a „férfi test” és a „férfi testtel rendelkezők” kifejezésekkel...
A kamaszkor és a női test
A kamaszkor során minden fiatal számos változáson esik át mind testileg, mint szellemileg. A női testtel rendelkezők többek között olyan új dolgokat tapasztalhatnak, mint mellnövekedés vagy menstruáció. Jó, ha tudod, mire számíts a kamaszkor folyamán. Ebben a cikkben...