Ingyenes online kurzus szülőknek
Üdvözlünk! A Fontos vagy! kampányunk keretében egy olyan online kurzust készítettünk, amelyben a segítő beszélgetés alapjaival ismertetjük meg a szülőket, azért, hogy olyan kommunikációs eszközöket adjunk a kezükbe, melyek segítik a kamaszok, gyerekek lelki támogatását. A kurzus a dm – Drogerie Markt Magyarország támogatásával jöhetett létre.
Kurzusunkkal arra helyzetre szeretnénk reagálni, hogy a pandémia alatt megemelkedtek a családi konfliktusokról szóló hívások száma. A beszélgetések alatt az is kiderült, hogy a gyerekek nehezen fordulnak a szüleikhez, ha viszont mégis megteszik, gyakran félresiklik a szülő-gyermek közötti kommunikáció.
Az öt részes kurzus témái:
- aktív hallgatás
- információk, helyzet feltérképezése
- a szülők közötti kommunikációs stílus, személyes határok
- nondirektivitás
- szülőnek lenni nem könnyű
Minden részhez kapcsolódik egy rövid videó, amely elemzésével Reményiné Csekeő Borbála, a Kék Vonal szakmai vezetője részletezi a segítő beszélgetés alapjait.
1. rész: A Kék Vonalról és az aktív hallgatásról
A szülőknek nagy szerepük van abban, hogy a fiatalok fel tudják dolgozni a pandémia okozta traumákat. A segítő beszélgetés alapja a meghallgatás. Az aktív hallgatás nem egyszerű, fontos hozzá a türelem és a saját gondolatok háttérbe szorítása.
Kattints ide, és nézd végig a kurzus első részét!
2. rész: Az érzelmi támogatásról és a közös megoldáskeresésről
Ha a gyermek a szüleihez fordul egy problémával, nem feltétlenül azonnal a megoldásra kell fókuszálni. Fontos felméri a fiatal igazi szükségleteit – van, hogy az érzelmi támogatás sokkal nagyobb segítség, mint a tanácsadás.
Nézd meg a kurzus második részét ezen a linken!
3. rész: A nondirektivitásról, az erkölcsi állásfoglalásról és a szextingről
Egy krízishelyzetben a higgadtság megőrzése a legfontosabb. Egy szülő higgadtságát elősegítheti, ha a szülő bízik a gyermekével való kapcsolatában. A beszélgetés hatékony lehet, ha az áldozathibáztatáson túllép a szülő, és nyitott kérdésekkel segíti a fiatalt a megnyílásban.
Hogyan tudod ezt megtenni? Kattints ide és tanulj különböző kommunikációs technikákról.
4. rész: A személyes határokról és a szülők közötti kommunikációs stílusról
A pandémia okozta nehézségek miatt a csalásokban is gyarapodtak a konfliktus helyzetek. Fontos, hogy krízisben a család össze tudjon tartani. A gyermekek számára a szülők nyújtják az elsődleges példákat, ezért ahogyan a szülők beszélnek egymással, a fiatal is úgy fog velük, illetve a külvilággal kommunikálni.
Hogyan tudod mindezt pozitívan befolyásolni? Nézd meg a kurzus negyedik részét!
5. rész: A kompetenciahatárokról és arról, hogy szülőnek lenni nem egyszerű
Szülőként sok kihívással kell szembenézni, és rengeteg szerepben kell tudni egyszerre helyt állni. Ezeket a nehézségeket azonban meg lehet beszélni és ki lehet mondani, hogy mindenki számára egyszerűbb legyen az élet.
A kurzus utolsó részében azt tudatod meg, hogy hogyan kommunikálj a saját nehézségeidről szülőként.
Köszönjük a videóban való közreműködést és a forgatókönyveket Kemény Zsófinak, illetve a Grund Színház színészeinek, Boncsér Sára Lucának és Ferencz Attilának.
Ha beszélgetni szeretnél, hívj minket! 116-111
Megosztás:
Olvass még többet:
Interjú Flach Richárddal a nem-szuicidális önsértésről
Flach Richárd óvoda- és iskolapszichológus, valamint a Pécsi Tudományegyetem Pszichológia Intézet Doktori Iskola PhD-hallgatója. Érdeklődési és kutatási területe a serdülő- és fiatal felnőttkori krízisek, határhelyzeti események, különös tekintettel az öngyilkosságra...
Anorexia: az egyik legmagasabb halálozású pszichiátriai betegség
Egy olyan korban és társadalomban élünk, ahol a külső megjelenés sokszor talán a legfontosabbnak tűnő érték. Ám ha túlzott mértékben próbálunk megfelelni a jelenlegi szépségideálnak, könnyen elveszíthetjük az egészséges viszonyulást saját testünkhöz. A testképzavar és...
Függőségek
Fontos vagy! - Kamasz krízisek a koronavíruson innen és túl. A Kék Vonal és a dm - Drogrie Markt Magyarország közös kampánya a kamaszok mentális egészségéért. Kiemelt témánk májusban: függőségek. A kampányhoz az illusztrációt készítette: MargarétaLány (Martos Juli)...
Ismerek valakit, aki bántja önmagát
Ha ismersz valakit, aki szándékosan bántja önmagát (pl. vagdossa magát), fontos, hogy megértsd, valószínűleg a barátod egy nagyobb problémával küzd, aminek az önsértés egy része, esetleg így próbálja a lelki fájdalmát kívülre helyezni és elviselni. Légy türelmes vele...
Mi az a bántalmazás?
Szabad beszélni arról, ha bántanak A bántalmazás soha sincs rendben. Sosem a te hibád, ha bántanak téged. Függetlenül attól, hogy min mész éppen keresztül, fontos, hogy elmondd valakinek, mi történik. Van olyan felnőtt, akiben megbízol, és akivel meg tudod osztani,...